תקלות נפוצות - דודי שמש

דוד שמש הוא חלק ממערכת סולארית שתפקידה לנצל את קרני השמש על מנת לחמם מים. נכון להיום מדובר במערכת חימום המים הנפוצה והיעילה ביותר בישראל, אך מטבע הדברים עלולה גם היא לסבול מהתקלות הנפוצות. הנה כמה מהתקלות והדרכים לפתור אותן:

א. נזילת מים מהצנרת – התקלה הכי שכיחה היא נזילת מים מהצנרת. כל מערכת סולארית שמיועדת לחימום מים מחוברת כמובן לצנרת, אך לעיתים נוצרות נזילות שגורמות להצטברות של רטיבות בקירות, בתקרה ובתוך הבית. הנזילה היא בדרך כלל בחלק שמחבר בין הדוד לקולט והפתרון הוא להחליף את הצנרת.

ב. תקלה בגוף חימום – תפקידו של גוף חימום במערכת סולארית הוא להעניק גיבוי לימים שבהם אין שמש, או לחילופין לפעול בשעות הלילה כדי לייצר מים חמים בתוך הדוד שמש. עם זאת, גם גוף החימום סופג בלאי ושחיקה ועלול לסבול מתקלות. במקרה של תקלה בגוף החימום יש להחליף את המערכת החשמלית ולעיתים גם את התרמוסטט.

ג. קצר בדוד – עוד תקלה נפוצה שקשורה לדודי שמש ומתבטאת בפגיעה במערכת החשמל היא קצר. כאשר הדוד מקצר מומלץ להזמין טכנאי מטעמינו ולא להתעכב, לבצע בדיקה כללית של מערכת המים ולוודא שאין נזילות שעלולות לחדור לתוך צנרת החשמל.

ד. סתימת הקולט – המים בישראל מכילים כמויות גדולות יחסית של אבנית. הצטברות אבנית בתוך הדוד גורמת לסתימה של הקולט ולנזקים נוספים. זו תקלה נפוצה שאין כל כך מה לעשות על מנת למנוע אותה, אך במידה ומזהים אותה יש לבצע שטיפה לקולט או להחליפו. המלצה לא פחות חשובה היא להוסיף מסנן אבנית לדודי שמש כדי להגן עליהם.

תחזוקה שוטפת למניעת תקלות

 
 
 
התקלות הנפוצות בדודי שמש נגרמות בגלל בלאי טבעי
או התנהגות לא נכונה. בעוד את הבלאי הטבעי בלתי אפשרי למנוע, אפשר לשנות את הרגלי ההתנהגות וכך לחסוך חלק מהתקלות.
כדאי למשל לעלות לגג ולנקות את קולטי השמש אחת לתקופה מסוימת, להבטיח קליטה טובה יותר של קרני השמש בתוך הדוד ולעקוב אחר סימני רטיבות. יש להזמין טכנאי כל כמה חודשים ולהכין את הדוד לחורף.
 
תקלות נפוצות דודי שמש
 
צרו עמנו קשר בטלפון 072-3251604