ניקוי קולטי שמש

קולט השמש הוא המרכיב העיקרי והמרכזי ביותר בכל מערכת סולארית, בין היתר בדוד השמש.

מדובר בלוחות המוצבים על גג המבנה (בין אם מדובר בבית פרטי או בבניין מגורים) אשר אמונים על קליטת אנרגית השמש והן על המרתה של אותה אנרגיה לאנרגית חום המשמשת בהמשך לחימום המים שבתוך הדוד.

הלוחות הקולטים את אנרגית השמש הם עיקריים בתפקוד דוד השמש כולו ולכן ישנה חשיבות גבוהה במיוחד לשמירה על תחזוקת הלוחות ולניקיון שלהם על מנת לשמר תפקוד מיטבי וקליטת אנרגית שמש מיטבית.

החיסרון בקולטי שמש לא תקינים

קולטי שמש לא תקינים עשויים לגרום לאחד משני מצבים- הראשון בהם הוא הפסקת פעילות הדוד כליל. במידה ותחושו בכך שהמים אינם מתחממים כלל בימים רוויים בשמש, תדעו שכנראה ישנה תקלה בקולטי השמש ויש צורך בניקוי קולטי שמש. המצב השני הוא האטת פעילות דוד השמש, בו תחושו כאשר המים אינם מתחממים במהירות כפי שהיו בעבר.


במצב כזה קשה יותר להבחין אך חשוב מאד להיות ערניים לכך. במקרה כזה, הפתרון המוצע על ידי אנשי המקצוע הוא גם כן ניקוי של קולטי השמש. החיסרון העיקרי במצב הוא שחוסר חימום של המים יגרום לכך שתיאלצו לעשות שימוש במנגנון החשמלי שמצוי בדוד השמש ובכך תבזבזו משאבים- חשמל וכמובן, כסף. לכן, חשוב מאד לא להזניח את הטיפול בקולטי השמש ולשים לב לכל שינוי בפעילות הדוד.

ניקוי קולטי שמש- ניקיון חיצוני מול פנימי

ניתן לבחור אחד מתוך שני סוגי ניקיון של קולטי השמש- הראשון הוא הניקיון החיצוני, במסגרתו למעשה מנקים את פני השטח של הקולטים מאבק ולכלוכים המצטברים עליו עם הזמן. הלכלוך פוגם בהליך קליטת אנרגית האור ולכן פוגם משמעותית בתהליך חימום המים על ידי הדוד. הניקיון למעשה מתבצע באמצעות ניגוב פני השטח של הלוחות העליונים.


ניקיון זה אמנם נשמע די פשוט, אך חשוב לומר כי עדיין כדאי להיעזר באיש מקצוע מוסמך לשם ביצוע העבודה, שכן, מדובר בעליה על הגג ועבודה בסביבה מסוכנת לאדם שאינו מכיר את האמצעים השונים המרכיבים את המערכת הסולארית ואף עשוי לגרום לתקלות אחרות בעבודה לא זהירה. הסוג השני הוא ניקיון פנימי של קולטי השמש, עבודה משמעותית מורכבת יותר מאשר הניקיון החיצוני. מדובר בניקיון של האבנית במים הזורמים בצנרת המחברת את קולטי השמש לדוד עצמו.


הניקיון למעשה כולל פתיחה של הלוחות ושטיפת הצנרת. את הניקיון הזה יש לבצע אחת לשנתיים על מנת לשמור על תפקוד מיטבי של דוד השמש. במקרה של ניקיון פנימי, חשוב להיעזר גם כאן באיש מקצוע מוסמך שכן מדובר במטלה מורכבת וסבוכה הדורשת היכרות עם המערכת הסולארית. פאר מערכות אנרגיה סולאריות מציעה את שירותיהם של מיטב אנשי המקצוע בתחום לטובת ניקיון של קולטי השמש, מתוך ההבנה שתחזוקה נכונה של דוד השמש ומרכיביו השונים תאפשר שימוש לטווח ארוך במערכת בצורה הטובה ביותר ונטולת תקלות. במקרה והבחנתם בסימפטום של תקלה בקולטי השמש, פנו עוד היום לחברת פאר מערכות אנרגיה סולאריות ותאמו ניקיון פנימי וחיצוני של קולטי השמש שלכם. צרו קשר בטלפון 072-3251604 ותענו בהקדם.